Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samofakturowanie a obligatoryjny KSeF

12 lutego 2024 | Podatki | Michał Samborski

Samofakturowanie polega na tym, że nabywający towary lub usługi wystawia faktury w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Warto zwrócić uwagę, jak będzie ono wyglądać po wprowadzeniu obowiązku stosowania faktury ustrukturyzowanej. czyli tzw. e-faktury.

W chwili wejścia w życie przepisów o KSeF zasadniczo wszyscy polscy podatnicy, posiadający w kraju siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, będą musieli przesyłać faktury za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Transakcje krajowe

Zasadnicze regulacje odnośnie do samofakturowania pozostają bez zmiany. Wątpliwości nie powinna budzić sytuacja, gdy transakcja ma miejsce w Polsce pomiędzy dwoma polskimi podmiotami. Podobnie jak do tej pory, dla zastosowania samofakturowania niezbędne jest zawarcie odpowiedniej umowy pomiędzy sprzedawcą, a nabywcą, który będzie wystawiał faktury.

Dodatkowo jednak, sprzedawca powinien najpierw nadać w KSEF uprawnienie nabywcy do samofakturowania. W istocie jest to nieskomplikowany proces, w którym sprzedawca (np. A sp. z o.o.) przekazuje do systemu informację, że nabywca, o konkretnym NIP (np. B sp. z o.o.) będzie uprawniony do wystawiania faktur w jego imieniu. Uprawnienie pozwala tutaj spółce B wystawienie e-faktury z podaniem NIP spółki A jako sprzedawcy. Bez wcześniejszego nadania uprawnień (co czyni sprzedawca poprzez KSeF) samofakturowanie nie będzie możliwe.

Zagraniczny nabywca

Prawo do stosowania samofakturowania dotyczy także transakcji zagranicznych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament