Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak powinna rozliczyć CIT fundacja rodzinna mająca siedzibę w Niemczech

12 lutego 2024 | Podatki | Piotr Aleksiejuk

Zagraniczne fundacje rodzinne nie mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 125 ustawy o CIT.

W kolejnej interpretacji podatkowej dotyczącej instytucji fundacji rodzinnej KAS stwierdził, że fundacja rodzinna z siedzibą w Niemczech w odniesieniu do dochodów osiąganych z działalności prowadzonej w Polsce za pośrednictwem zakładu, będą podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Kluczowy natomiast jest fakt, że nie będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w  rt. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT, ponieważ regulacje ustawy o fundacji rodzinnej znajdują wyłącznie zastosowanie do fundacji rodzinnych regulowanych na gruncie polskiego ustawodawstwa.

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej konsekwentnie zgodził się, ze stanowiskiem podatnika, że przepis art. 24q ustawy o CIT dotyczący podatku dochodowego od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, oraz świadczeń w postaci ukrytych zysków nie będzie miał zastosowania do Fundacji Rodzinnych regulowanych na gruncie prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament