Dekada budżetów obywatelskich
Ponad 3,7 mld zł samorządy lokalne przeznaczyły na budżety obywatelski i sołecki w ciągu trzech lat. Kwota ciągle rośnie.
Konsultacje społeczne jako jeden z elementów prac nad uchwałami są jednak wciąż rzadkie. W ten sposób uchwalanych jest tylko kilka procent decyzji rad gminy – tak wynika z niedawnej informacji GUS na temat współdziałania jednostek samorządów terytorialnych z mieszkańcami w 2022 r.
W ciągu trzech lat (2020–2022) samorządy lokalne przeznaczyły na budżety obywatelskie ponad 1,86 mld zł. Podobna kwotę wydały samorządy wiejskie czy miejsko-wiejskie na projekty realizowane w ramach budżetów sołeckich. Samorządowcy i eksperci uważają, że warto się zastanowić nad zmianami, nad uelastycznieniem form uchwalania budżetu obywatelskiego. – To potrzebne narzędzie, które uwalnia aktywność społeczną. Jednak po dekadzie jego funkcjonowania i po wprowadzeniu w 2018 r. zmian w przepisach warto się zastanowić nad wprowadzeniem bardziej elastycznych rozwiązań – uważa Borys Martela, ekspert Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, współautor Barometru budżetu obywatelskiego, edycja 2022.
Podobną opinię wyraził Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP. – Fundusz sołecki powinien istnieć właśnie w formie takiego częściowego funduszu obywatelskiego po to, by sołectwo miało możliwość realizowania strategii czy idei samorządności, ale sposób jego realizacji to inna kwestia. Formuła uchwalania go tylko na zebraniach wiejskich wydaje się przestarzała –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta