Coraz więcej chętnych na dodatki
Polska nie rozwiązała problemu ubóstwa energetycznego, a nowa polityka klimatyczna będzie wymagać jeszcze większego wysiłku. Póki co, polegamy na dodatkach.
S zacuje się, że w Polsce problem ubóstwa energetycznego dotyczy obecnie ok. 12 proc. gospodarstw domowych (a skala zjawiska jest niewspółmierna do skali ubóstwa dochodowego) – blisko 6 proc. Polaków jest ubogich energetycznie, ale nie dochodowo.
Jak wynika z raportu „Analiza ubóstwa energetycznego we wszystkich gminach województwa małopolskiego”, w którym pochylono się nad problemem nieco szerszej, problem ubóstwa energetycznego jest zróżnicowany lokalnie – istnieją gminy, w których zjawisko to dotyka większej liczby osób, i są takie, w których ten problem prawie nie występuje. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. zakłada redukcję zjawiska o 30 proc., do poziomu maksymalnie 6 proc. Wśród głównych narzędzi walki z ubóstwem energetycznym wymienia się: termomodernizację budynków mieszkalnych oraz zapewnienie efektywnego i ekologicznego dostępu do ciepła. Jednak dane z miast wskazują, że problem póki co rośnie, a nie się zmniejsza.
Dodatki do gazu
W związku z mrożeniem cen energii w poprzednim roku tzw. dodatek osłonowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta