Miejsce świadczenia usługi
Właściwe opodatkowanie usług świadczonych przez podmioty z branży transportowej stanowi istotne i wciąż dyskutowane zagadnienie. Pojawia się pytanie, o to czy usługa ta jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług w kraju.
Źródłem niejasności są szczególne regulacje miejsca świadczenia usług transportu, które ustawodawca zdecydował się określić w art. 28f ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem, podmiot świadczący odpłatnie usługi transportowe ma obowiązek rozliczyć VAT w Polsce, o ile świadczy usługi na terenie kraju.
Pojawia się więc pytanie, jak ustalić, czy usługi są świadczone na terenie kraju. Pomocny w tym zakresie jest art. 28f ustawy o VAT, z którego wynika, że ustawodawca rozróżnia 3 zasadnicze rodzaje transportu:
1) transport pasażerów;
2)
7
transport towarów na rzecz podatnika oraz
3)
7
transport towarów na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem.
Ustawodawca zdecydował się na ustanowienie odrębnych reguł określenia miejsca świadczenia usługi dla każdego z wymienionych rodzajów transportu. W przypadku transportu pasażerskiego miejscem świadczenia usług transportu jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 1 ustawy o VAT).
Analogiczna reguła dotyczy transportu towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Miejscem świadczenia usług w tym przypadku także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta