Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

12 lutego 2024 | Podatki | Anna Sirocka Barbara Dróżdż

Współpraca pomiędzy działem finansowym a doradcami podatkowymi może być ważnym ogniwem minimalizacji ryzyka błędów w rozliczeniach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy firmy.

Zarządzanie firmą to złożony proces, który zwłaszcza w większych przedsiębiorstwach wymaga codziennego nadzorowania operacji biznesowych i czuwania nad odpowiednim kształtowaniem polityki rachunkowej oraz podatkowej. Jednym z elementów, który ma istotny wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa, jest zaś składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. W praktyce rozliczenie aktywów z tytułu podatku odroczonego może determinować możliwości wypłaty zysku dla udziałowców czy akcjonariuszy. Aktywa z tytułu podatku dochodowego efektywnie powiększają zysk netto w danym roku, który stanowi podstawę do wypłaty dywidendy, a jego rozliczenie w kolejnych latach może ten zysk zmniejszyć. Jego prawidłowe ustalenie zależy zaś od wielu kwestii, dla których kluczowa może okazać się współpraca między działami księgowymi i podatkowymi.

Podstawowe definicje

Podstawową regulacją w polskim prawie, która odnosi się do rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest art. 37 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem jednostka tworzy rezerwę i ustala aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, którego jest podatnikiem, w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów, a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament