Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziesiątki, a może setki decyzji do podważenia

12 lutego 2024 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

Po piątkowym orzeczeniu Sądu Okręgowego w Szczecinie jedni prokuratorzy biją na alarm, inni uspokajają. Jedno jest pewne: będzie coraz większy bałagan.

Sąd Okręgowy w Szczecinie umorzył 9 lutego br. postępowanie karne, w którym akt oskarżenia wniosła prokurator Bogusława Zapaśnik (sygn. akt: III K 348/22). Przywrócono ją do czynnej służby kilka lat temu na identycznych zasadach jak Dariusza Barskiego decyzją ministra odsuniętego w styczniu od pełnienia funkcji prokuratora krajowego.

Emeryci nie wnoszą aktów oskarżenia

Sąd uznał, że autorka aktu oskarżenia w czasie jego wnoszenia nie była prokuratorem w stanie czynnym. Najkrócej mówiąc: w sprawie (chodziło o działanie na szkodę spółki) zabrakło zatem aktu oskarżenia.

– Ostrzegałem przed taką sytuacją – mówi prokurator Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Jego zdaniem świat przestępczy dostał prezent.

– Jeśli przyjmiemy logikę sądu, podważalne są tysiące decyzji procesowych w najpoważniejszych sprawach, w tym dotyczących polityków, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament