Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy powoli przyzwyczajają się do sklepów zamkniętych w niedzielę

12 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

46 proc. badanych jest za zniesieniem zakazu, a jego utrzymanie popiera 44 proc. Nigdy jeszcze różnica między tymi zantagonizowanymi grupami nie była tak niewielka.

Ogromną zmianę w postawach Polaków potwierdza badanie UCE Research, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. – Ciekawa sytuacja, bo z wielu innych badań właściwie przez dłuższy czas wychodziło, że zwolenników przywrócenia poprzedniego stanu jest sporo ponad 50 proc., a był moment, że było to nawet ponad 60 proc. – mówi Robert Biegaj, ekspert rynku handlowego z Grupy Offerista. – Tyle tylko, że było to na samym początku, kiedy Polacy trochę nie potrafili odnaleźć się w nowej sytuacji i chcieli odwrócenia tego stanu. Natomiast czym dłużej ta sytuacja trwa, tym poparcie dla niedzielnego handlu słabnie – dodaje.

I to właśnie widać w badaniach. Teraz ta wartość pierwszy raz spadła poniżej progu 50 proc. A jeszcze we wrześniu także w badaniu UCE Research przeciwko zakazowi handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc.

Sklepy liczą koszty

– Polacy poniekąd przyzwyczaili się już do tego stanu rzeczy i coraz mniej im to przeszkadza, aczkolwiek nadal widać, że blisko połowa rodaków chciałaby powrotu wszystkich niedziel w handlu – mówi Robert Biegaj.

Czy oznacza to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament