Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma ustawowy obowiązek badania sprawozdania finansowego

12 lutego 2024 | Podatki | Monika Sławińska

Dla znacznej liczby przedsiębiorców koniec roku kojarzy się z czasem przygotowania i złożenia sprawozdania finansowego. Wiele z tych firm zobligowanych jest do przeprowadzania jego badania. Podstawą przeprowadzenia badania jest umowa zawarta pomiędzy firmą audytorską a podmiotem. Przed podpisaniem umowy konieczne jest dokonanie wyboru biegłego rewidenta.

Wyboru firmy audytorskiej badającej sprawozdanie finansowe dokonuje:

1) organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe lub

2) inny organ wskazany w statucie lub w umowie lub

3) inny organ, jeśli tak stanowią inne wiążące jednostkę przepisy prawa – np. sąd rejestrowy przy zawiązania spółki akcyjnej (art. 223 k.s.h.) lub w przypadku przekształcenia spółki (art. 559 k.s.h.).

Wybór firmy

Wyboru firmy audytorskiej należy dokonać na podstawie rejestru biegłych rewidentów (https://www.pibr.org.pl/) oraz listy firm audytorskich, zamieszczonych na stronie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego – PANA (https://pana.gov.pl/) i wpisanych do PANA zgodnie z art. 57 ustawy o biegłych rewidentach. Jeżeli badana jednostka nie zastosuje się do tej zasady, badanie jest nieważne z mocy prawa. Jednostka badana może wybrać także firmę audytorską zatwierdzoną w innym państwie Unii Europejskiej, jeżeli kluczowy biegły rewident jest wpisany do rejestru prowadzonego przez PANA, a firma audytorska – na listę prowadzoną przez PANA.

Kryterium wyboru

Obowiązkowym kryterium wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, jest niezależność. Ponadto nie ma innych koniecznych kryteriów, którymi powinna się kierować jednostka. Co do zasady takim kryterium nie powinna być minimalizacja kosztów, gdyż jest to czynnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament