NSA: senior pod ścianą nie zapłaci fiskusowi
Po rozwiązaniu dożywocia „odzyskane” lokum można sprzedać od razu bez PIT, jeśli dożywotnik w sumie był jego właścicielem przez wymagane pięć lat.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał przełomowe orzeczenie dotyczące podatkowych skutków sprzedaży mieszkania po odwołaniu umowy dożywocia. Wynika z niego jasno, że choć w takim przypadku dochodzi do nowego nabycia przez dożywotnika, to nie zawsze musi on odczekać pięć lat, żeby sprzedać je bez PIT.
Mieszkanie za opiekę
Umowa dożywocia, czyli przekazanie mieszkania czy domu w zamian za możliwość dożycia w nich do śmierci i opiekę, staje się coraz powszechniejsza. Na to rozwiązanie decydują się zwłaszcza starsze osoby, które mają własną nieruchomość, ale brakuje im pieniędzy na bieżące utrzymanie czy potrzebują opieki. Osoby, które podejmują się takiego zadania w zamian za przejęcie domu czy mieszkania seniora, nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, co ich czeka. I nierzadko – nie bacząc na podatkowe konsekwencje – po pewnym czasie wycofują się z transakcji.
Tak stało się w przypadku seniora, którego spór z fiskusem doprowadził do precedensu. A zaczął się od wniosku o interpretację. Mężczyzna wyjaśnił, że w lutym 2009 r. nabył prawo do mieszkania. Chcąc zabezpieczyć swoją egzystencję na początku kwietnia 2015 r., zawarł umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta