Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska i Niemcy. Wspólnie dla Europy

12 lutego 2024 | Opinie | Michał Kobosko Anton Hofreiter
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Wyzwania, przed którymi stoimy, są tak ogromne, że żaden kraj w Unii nie byłby w stanie stawić im czoła pojedynczo. Dla zapewnienia pokoju i demokracji pilnie potrzebna jest ścisła współpraca niemiecko-polska – apelują szefowie komisji ds. UE w Sejmie i Bundestagu.

Chociaż trudno to powiedzieć w tych niełatwych czasach, ale mamy w tym roku naprawdę dobre i godne powody do świętowania. W 2024 roku przypada 25. rocznica polskiego członkostwa w NATO, a także 20. rocznica członkostwa w Unii Europejskiej. Będąc dużym krajem europejskim, Polska ma swoje miejsce w centrum naszego kontynentu, jednocześnie będąc blisko swojego zachodniego sąsiada. Niemcy natomiast świętują w tym roku 75. rocznicę przyjęcia Grundgesetz – konstytucji, która czerpiąc wnioski z lat nazistowskiego terroru, ma za zadanie chronić wolność i demokrację.

Jaka pomoc dla Ukrainy?

Z historycznego punktu widzenia stosunki między naszymi krajami nie są pozbawione problemów. Niemcy ponoszą ogromną winę za to, co wydarzyło się podczas II wojny światowej. Miliony ludzi w Polsce padły ofiarą niemieckiej wojny eksterminacyjnej – nie możemy zapomnieć o zadośćuczynieniu za te zbrodnie. Stąd tym ważniejsze jest, abyśmy ostatnimi czasy nie tylko na szczeblu politycznym, ale także na poziomie społeczeństwa obywatelskiego naszych obu krajów mogli pracować na rzecz pojednania, abyśmy mogli odnaleźć drogę powrotną do siebie i żyć w dobrosąsiedzkich stosunkach.

Powstanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament