Samorządy na celowniku hakerów
Jednostki samorządu terytorialnego dysponują cennymi danymi. Przydają się one przestępcom do kradzieżytożsamości i oszustw finansowych.
Na liście rankingowej projektu „Cyberbezpieczny samorząd” znalazło się 1335 podmiotów. W naborze udział wzięło niemal 90 proc. uprawnionych, wnioskując o dofinansowania na łączną kwotę 1,5 mld zł. W sumie aplikowały 2202 gminy (na 2477 uprawnionych), 300 z 314 powiatów oraz 15 województw.
Nie tylko Polska
Tak duże zainteresowanie projektem to dobra wiadomość, bo aktywność hakerów w sektorze publicznym jest bardzo duża. I rośnie.
– Raporty CERT Polska wskazują na alarmujący wzrost liczby cyberataków na jednostki samorządu terytorialnego. Ich liczba wzrosła z 388 incydentów w 2020 do 757 w 2022 r. – potwierdza Jolanta Malak, dyrektorka Fortinet w Polsce.
Samorządy zazwyczaj nie są zabezpieczone tak dobrze, jak jednostki centralne czy firmy, a posiadają bardzo wartościowe i wrażliwe dane.
– Dla hakerów te zasoby stanowią atrakcyjny cel i mogą być wykorzystywane do różnych celów, włączając w to wymuszenia, kradzieże tożsamości czy ataki na infrastrukturę krytyczną – przestrzega Michał Przygoda, ekspert z Trend Micro. Ataki na instytucje samorządowe mogą powodować znaczne zakłócenia w funkcjonowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta