Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy na celowniku hakerów

12 lutego 2024 | Życie Regionów | Katarzyna Kucharczyk
Straty poniesione w wyniku cyberataków mogą wielokrotnie przewyższać koszt ochrony
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Straty poniesione w wyniku cyberataków mogą wielokrotnie przewyższać koszt ochrony

Jednostki samorządu terytorialnego dysponują cennymi danymi. Przydają się one przestępcom do kradzieżytożsamości i oszustw finansowych.

Na liście rankingowej projektu „Cyberbezpieczny samorząd” znalazło się 1335 podmiotów. W naborze udział wzięło niemal 90 proc. uprawnionych, wnioskując o dofinansowania na łączną kwotę 1,5 mld zł. W sumie aplikowały 2202 gminy (na 2477 uprawnionych), 300 z 314 powiatów oraz 15 województw.

Nie tylko Polska

Tak duże zainteresowanie projektem to dobra wiadomość, bo aktywność hakerów w sektorze publicznym jest bardzo duża. I rośnie.

– Raporty CERT Polska wskazują na alarmujący wzrost liczby cyberataków na jednostki samorządu terytorialnego. Ich liczba wzrosła z 388 incydentów w 2020 do 757 w 2022 r. – potwierdza Jolanta Malak, dyrektorka Fortinet w Polsce.

Samorządy zazwyczaj nie są zabezpieczone tak dobrze, jak jednostki centralne czy firmy, a posiadają bardzo wartościowe i wrażliwe dane.

– Dla hakerów te zasoby stanowią atrakcyjny cel i mogą być wykorzystywane do różnych celów, włączając w to wymuszenia, kradzieże tożsamości czy ataki na infrastrukturę krytyczną – przestrzega Michał Przygoda, ekspert z Trend Micro. Ataki na instytucje samorządowe mogą powodować znaczne zakłócenia w funkcjonowaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament