Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy nie dają się zagonić do biur. Cenią swobodę zdalnej pracy

12 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

W próbie sił między pracodawcami, którzy próbują ponownie zapełnić biura, a pracownikami, którzy chcą utrzymać zdalną pracą, wygrywają dziś pracownicy.

Do grupy dużych amerykańskich firm, które ogłosiły powrót do stałej pracy w biurach, dołączył ostatnio kurierski gigant UPS. Już wcześniej zrobiły to Tesla, znane banki inwestycyjne JPMorgan i Goldman Sachs (tłumacząc się presją dyrektorów sfrustrowanychpustymi biurami) oraz koncern lotniczy Boeing.

Jak jednak zaznacza „The Wall Street Journal”, silna wśród prezesów i dyrektorów firm presja na zaludnianie biur zderza się z równie silnym oporem pracowników. Ten opór sprawił, że w USA odsetek spółek należących do „klubu pięciu dni” skurczył się pod koniec zeszłego roku do 38 proc. z 49 proc. na początku 2023 r. – ocenia spółka Scoop Technologies, która monitoruje powroty do biur.

Biurowa kreatywność

Firmom trudno ignorować dane, jakie pokazał np. niedawny raport Gartnera dowodzący, że rygorystyczna polityka powrotu do biur prowadzi do utraty pracowników – szczególnie kobiet, milenialsów (30–40 latków), a także firmowych talentów, które wymóg stałej obecności w biurze odbierają jako wyraz braku zaufania i bez problemu znajdą nową, bardziej elastyczną pracę.

Nic więc dziwnego, że według danych Scoop Technologies 82 proc. firm z listy Fortune 500...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament