Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy badanie należytej staranności to zawsze konieczność?

12 lutego 2024 | Podatki | Angelika Wośko

Nie ulega wątpliwości, że podatek u źródła i badanie należytej staranności to kwestie wymagające szczególnej uwagi i dokładności. Dla wielu podatników (płatników) jest to trudne zadanie, ale niezbędne do zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatkowego i uniknięcia nieporozumień z organami podatkowymi.

Podatek u źródła to skomplikowane zagadnienie podatkowe, które często wywołuje wiele problemów i spornych kwestii. Badanie należytej staranności w zakresie wypłat za granicę jest kluczowe i może stanowić istotne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście różnic interpretacyjnych między organami podatkowymi a sądami administracyjnymi. Płatnicy muszą być odpowiednio przygotowani i prowadzić dokładną dokumentację swoich działań, aby uniknąć nieporozumień i niepożądanych konsekwencji podatkowych.

W rzeczywistości, badanie należytej staranności może okazać się kluczowym czynnikiem w zapobieganiu problemom podatkowym i w unikaniu konfliktów z organami podatkowymi.

W artykule wskażemy na ukształtowaną, jak się wydaje, linię orzeczniczą sądów administracyjnych i zastanowimy się, czy badanie należytej staranności zawsze jest koniecznością.

Spory interpretacyjne

Z perspektywy płatnika, przy poborze podatku u źródła, największa wątpliwość pojawia się w momencie analizy art. 26 ust. 1 ustawy o CIT i związana jest z zapisem stanowiącym o obowiązku badania tzw. należytej staranności. Istota sporu interpretacyjnego zasadza się na kryterium kwotowym 2 mln zł i sprowadza się do tego, że należyta staranność zdaniem organów podatkowych powinna być badana przez płatnika w każdym przypadku bez względu na wielkość wypłat. Z kolei podatnicy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament