Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego warto mieć politykę cen transferowych

12 lutego 2024 | Podatki | Marta Olejniczak Magdalena Dymkowska

Chociaż polityka cen transferowych nie jest dokumentem wymaganym polskimi przepisami prawa, niemniej jej posiadanie ułatwia zarządzanie transakcjami kontrolowanymi pod kątem metodologii ustalania i weryfikacji cen transferowych oraz ogranicza ryzyka podatkowe związane z potencjalnym kwestionowaniem przez organy zasad ustalania lub wysokości ceny transferowej.

Polityka cen transferowych jest dokumentem porządkującym zasady, na jakich zawierane są transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi. W praktyce sporządzana najczęściej przez grupy kapitałowe, które realizują, lub planują realizować, wiele podobnych do siebie transakcji pomiędzy podmiotami z tej grupy. Powtarzającymi się transakcjami w grupie mogą być sprzedaż towarów, świadczenie usług zarządczych, marketingowych, usług IT, pożyczki wewnątrzgrupowe, udzielanie licencji, transfer aktywów lub świadczeń.

Opracowanie polityki ma na celu wprowadzenie spójnych i transparentnych zasad rozliczeń wewnątrzgrupowych, co pozwala uniknąć rozbieżności w zasadach zawierania podobnych transakcji pomiędzy różnymi podmiotami z grupy oraz usprawnić ustalanie takich zasad w przyszłości >patrz schemat 1.

Co powinna zawierać

Polityka cen transferowych nie jest w Polsce uregulowana prawnie, zatem nie jest zdefiniowana forma ani zakres takiego dokumentu. Wytyczne OECD odwołują się do polityki cen transferowych rozumianej jako zbiór informacji oraz wytycznych grupy dla podmiotów powiązanych.

W praktyce zakres polityki powinien być dostosowany do potrzeb grupy, skali jej działania i transakcji, jakie są zawierane lub planowane pomiędzy podmiotami. Co do zasady, polityka powinna przede wszystkim określać jednolite i powtarzalne zasady rozliczeń między podmiotami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament