Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” rozsiał się po całym kraju

12 lutego 2024 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Tani kredyt z dopłatami cieszył się wielką popularnością nie tylko w wielkich miastach. To dobrze, bo jest nadzieja na rozruszanie się rynku nieruchomości również w tzw. Polsce powiatowej.

Z bardzo atrakcyjnej oferty w ramach rządowego programu „Pierwsze mieszkania” skorzystało w sumie ok. 92,6 tys. osób, które zaciągnęły 66,8 tys. „Bezpiecznych kredytów 2 proc.” („Bk2”) o wartości 27,2 mld zł. Sprawdziliśmy, gdzie takich kredytów sprzedało się najwięcej. Wnioski są dosyć zaskakujące.

Z danych przygotowanych przez Biuro Informacji Kredytowej dla „Rzeczpospolitej” wynika, że pod względem liczby klientów najwięcej chętnych na „Bk2” było w wielkich miastach. W Warszawie po taki kredyt sięgnęło niemal 8 tys. osób, czyli ok. 8,6 proc. całości. W Krakowie 4,33 tys., we Wrocławiu 3,94 tys., a w Poznaniu 3,16 tys. Łącznie w największych metropoliach w Polsce (o liczbie mieszkańców powyżej 500 tys.) z „Bk2” skorzystało ok. 21,6 osób, czyli 23 proc. całości.

– Liczba młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, w wielkich miastach jest ponad przeciętnie wysoka. Do metropolii ściągają ludzie z całego kraju, na studia, do pracy, w poszukiwaniu lepszych warunków życia – komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Pewną niespodzianką może być za to fakt, że „bezpieczny kredyt 2 proc”. bardzo dobrze sprzedawał się również w małych miasteczkach i miastach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12796

Wydanie: 12796

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament