Polskim podatkom nie po drodze z prawem UE
Warto rozważyć spory sądowe z naszymi organami podatkowym, gdy zajdą sprzeczności z prawem unijnym. Szanse na wygraną są. Być może dostrzeże to ustawodawca.
W latach 2016–2023 podatnicy regularnie otrzymywali od ustawodawcy kolejne pakiety zmian w przepisach podatkowych. Były często kontrowersyjne, wprowadzane w pośpiechu i krytykowane przez środowisko prawnicze. Nie powinny zatem dziwić pierwsze wyroki sądów administracyjnych wskazujące, że niektóre z tych przepisów są niezgodne z regulacjami UE. W najbliższych latach możemy być świadkami kształtowania się nowego trendu w postępowaniu podatników. Coraz częściej i śmielej dochodzą oni bowiem swoich racji w sporach z polskimi władzami skarbowymi, podkreślając niezgodność polskich przepisów z prawem wspólnotowym.
W jednym z niedawnych artykułów opublikowanych w „Rzeczpospolitej” („Neutralność podatkowa reorganizacji – sądy stają po stronie podatników”) informowano o orzeczeniach stwierdzających niezgodność krajowych przepisów ustawy o CIT w zakresie neutralności reorganizacji. W myśl przepisów wprowadzonych od 1 stycznia 2022 r. każda, nawet historyczna reorganizacja sprzed wejścia w życie przepisu wyklucza neutralność podatkową kolejnego działania restrukturyzacyjnego. W ocenie sądów administracyjnych takie działanie stoi w sprzeczności z dyrektywą Rady 2009/133/WE.
W styczniu pojawiła się również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta