Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wszystkie oblicza szpiegostwa

13 marca 2024 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Wysokie zagrożenie konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi nasila aktywność szpiegowską obcych wywiadów.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie. Instytucje wywiadowcze państw wrogo nastawionych do naszego kraju stale zmieniają formy swojej aktywności, wykorzystując zwłaszcza nowe technologie. Wzrost napięcia w naszym regionie Europy wywołuje coraz większe obawy o nasze bezpieczeństwo.

Te i inne czynniki stały się podstawą ostatniej obszernej nowelizacji art. 130 kodeksu karnego, w którym stypizowano różne formy przestępstwa szpiegostwa. Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadziła sześć nowych typów czynów zabronionych oraz karalność przygotowania do jednego z nich. W § 1, 2, 4, 5, 7 i 9 stypizowane zostały zbrodnie, a w § 3, 6 i 8 występki. W uzasadnieniu do zmian wskazano m.in., że aktualnie występuje wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co generuje nasilenie aktywności szpiegowskiej obcych wywiadów.

Definicja obcego wywiadu

Przedmiotem ochrony przestępstw stypizowanych w art. 130 k.k. jest bezpieczeństwo zewnętrzne oraz wewnętrzne RP, na które składa się suwerenność, niezależność, integralność terytorialna oraz zdolność obronna naszego kraju. Generalnie rzecz ujmując, przepis art. 130 k.k. stoi na straży dóbr fundamentalnych, które warunkują byt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12822

Wydanie: 12822

Spis treści
Zamów abonament