Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spójny nadzór nad cyfrową gospodarką

13 marca 2024 | Rzecz o prawie | Michał Mostowik Paulina Szymańska

Piecza nad stosowaniem nowych, unijnych regulacji cyfrowych musi zrównoważyć ochronę użytkowników technologii i wspieranie innowacji gospodarczych.

Jeszcze nigdy cyfrowa gospodarka nie była tak wysoko na liście priorytetów w polityce Unii Europejskich. Dowodem na to jest rosnąca liczba regulacji, dotyczących m.in. cyberbezpieczeństwa, ochrony użytkowników platform internetowych czy wprowadzania regulacji dotyczących danych. Część jest już zresztą elementem obowiązującego porządku prawnego, np. akt w sprawie zarządzania danymi (DGA), który wszedł w życie we wrześniu 2023 r.

Większość nowo wprowadzanych regulacji ma charakter rozporządzeń, dzięki czemu ich przepisy będą bezpośrednio i jednolicie obowiązywać we wszystkich państwach UE. Mogą stanowić zatem samodzielne źródło praw i obowiązków dla obywateli oraz nie wymagają implementacji do krajowych porządków prawnych. Na państwa członkowskie prawodawca unijny nakłada jednak obowiązek wyznaczenia organów odpowiedzialnych za nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów.

„Starzy” nadzorcy w nowych butach

Z perspektywy krajowych porządków prawnych wyznaczenie właściwych organów nadzorujących cyfrową gospodarkę nie jest zadaniem jednoznacznym. W niektórych obszarach swojej działalności przedsiębiorstwa technologiczne podlegały już kontroli w Unii Europejskiej (np. w zakresie ochrony danych osobowych czy przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów), ale sektorowe regulacje cyfrowej gospodarki w modelu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12822

Wydanie: 12822

Spis treści
Zamów abonament