Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komisja śledcza to nie debata polityczna

13 marca 2024 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Usytuowanie komisji śledczej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje na doniosłość tej instytucji w polskim systemie ustrojowym.

Zgodnie z art. 111 Konstytucji RP Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy. Tryb działania komisji określa ustawa.

Rolę komisji śledczej opisał precyzyjnie Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 14 kwietnia 1999 r. wydanym w sprawie o sygn. akt K 8/99, wskazując m.in., iż komisja śledcza jest jedną z form kontroli parlamentarnej w większości państw demokratycznych, bez względu na przyjęty system rządowy. Komisje śledcze określa się w literaturze jako organy pomocnicze, powoływane do kontroli rządu i administracji w drodze samodzielnego ustalenia faktycznego obrazu działalności egzekutywy, a w szczególności ustalenia odpowiedzialności za zachodzące w tej dziedzinie nieprawidłowości.

Działalność komisji śledczej jest ściśle powiązana z funkcją kontrolną Sejmu, określoną w art. 95 ust. 2 konstytucji. Zgodnie z tym przepisem Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów w zakresie określonym przepisami konstytucji i ustaw.

Odnosząc się do roli komisji śledczej jako elementu wykonywania działań kontrolnych przez Sejm w relacji do zasady trójpodziału władzy określonej w art. 10 konstytucji, warto przywołać kolejny fragment wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdził on, że funkcja kontrolna pozostaje w ścisłym związku z zasadą podziału władzy.

Uprawnienia kontrolne legislatywy

Zasada ta zakłada, że system organów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12822

Wydanie: 12822

Spis treści
Zamów abonament