ICAP – nowe remedium na spory podatkowe
W 2022 r. przeprowadzono 357 kontroli dotyczących cen transferowych, a łączna wartość dochodu doszacowanego w ich wyniku wyniosła ponad 1 mld zł. A gdyby móc zawczasu uniknąć chociaż części doszacowań, sporów i podwójnego opodatkowania? Nic prostszego, temu właśnie ma służyć program ICAP, stworzony z inicjatywy OECD.
ICAP (ang. International Compliance Assurance Programme) to program analizy transakcji podatnika pod kątem oceny ryzyka w zakresie cen transferowych. Jest on oparty na dobrowolnej współpracy przedsiębiorstw wielonarodowych (ang. multinational entreprises, MNE) z administracjami podatkowymi poszczególnych państw. Założeniem programu jest otwarta, aktywna i przejrzysta komunikacja pomiędzy uczestnikami, jego celem – identyfikacja transakcji/działań o niskim ryzyku, nagrodą natomiast – zwiększona pewność podatkowa w stosunku do omawianych transakcji.
Pierwsze kroki
Program ICAP działa w ramach Forum Administracji Podatkowych przy OECD, a po raz pierwszy został uruchomiony w 2018 r. Na początku obejmował on jedynie 8 państw, obecnie natomiast uczestniczą w nim 23 administracje z całego świata, w tym m.in. Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Wielka Brytania, USA czy Japonia. Polska przystąpiła do programu ICAP w kwietniu 2021 r.
Zgodnie z raportem „ICAP. Aggregated results and statistics” opublikowanym przez OECD pod koniec stycznia 2024 r., według stanu na październik 2023 r. zakończono 20 procedur ICAP, w tym sprawy w ramach dwóch projektów pilotażowych, podczas gdy inne postępowania są wciąż w toku. Wśród najważniejszych wniosków płynących z zakończonych procedur należy wskazać następujące fakty:
∑ w przypadku 40 proc. grup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta