Stałe miejsce prowadzenia działalności – co z obowiązkami KSeF?
Faktury dokumentujące transakcje podlegające polskiemu obowiązkowi fakturowemu realizowane przez podmioty zagraniczne posiadające w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności do celów VAT powinny być wystawiane formacie ustrukturyzowanym za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Takie stanowisko zaprezentował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2024 r. (0114-KDIP1-2.4012.573.2023.2.SST). Kwestię tę w podobny sposób widzi również Ministerstwo Finansów. Istnieją jednak poważne wątpliwości, czy zaproponowana przez polskiego ustawodawcę treść przepisów nie wykracza poza ramy decyzji wykonawczej zezwalającej na wprowadzenie w Polsce obowiązku fakturowania w formie elektronicznej w oparciu o KSeF.
Stan faktyczny
Spółka występująca z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej działającej m.in. w obszarze poligrafii. Siedzibę swojej działalności gospodarczej ma na terytorium Węgier, gdzie realizuje zasadniczą część produkcji poligraficznej.
Pewien fragment działalności wnioskodawcy realizowany jest jednak również na terytorium Polski. Związane jest to z podzlecaniem części zadań produkcyjnych polskim podwykonawcom oraz dalszą odsprzedażą takich materiałów klientom z Unii Europejskiej, z krajów trzecich oraz z Polski. W związku z istniejącym w Polsce komponentem sprzedażowym, spółka zarejestrowała się to do celów VAT a jej działalność, z uwagi na posiadaną w Polsce substancję biznesową, skutkowała powstaniem stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej do celów VAT w Polsce (SMPD). Przy czym, co warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta