Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coś złego dzieje się ze zdrowiem Polaków. Przyczyn jest wiele

08 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: Dariusz Iwański
źródło: Rzeczpospolita

Choć statystyki śmiertelności wróciły już do poziomów sprzed pandemii, to ponad 70 proc. respondentów naszego badania stwierdziło, że boi się poważnego zachorowania – mówi Paweł Bednarek, wiceprezes zarządu Warty.

W jakim miejscu znajduje się obecnie polski rynek ubezpieczeń na życie? Czy doszedł już do siebie po pandemii Covid-19?

Rynek ubezpieczeń na życie zdecydowanie odczuł efekty pandemii. W ciągu dwóch lat liczba nadmiarowych zgonów sięgnęła blisko 250 tys. osób. W statystykach światowych dało nam to dosyć eksponowane miejsce, w sensie negatywnym. To oczywiście wiązało się ze zwiększonymi wypłatami świadczeń po stronie ubezpieczycieli. To już minęło, poziom śmiertelności wrócił już do poziomów sprzed pandemii, a może wręcz jest niższy, ale na horyzoncie widać niepokojące sygnały. Ponad 70 proc. respondentów naszego badania stwierdziło, że boi się poważnego zachorowania i – jak widać – ma to uzasadnienie. Liczba Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego publikowana przez Ministerstwo Cyfryzacji pokazuje potężne wzrosty. Zbliżamy się do poziomu 400 tys. podejrzeń nowotworu rocznie. Oczywiście nowotworów potem diagnozowanych jest mniej, o mniej więcej połowę, ale i tak jest to liczba zatrważająco wysoka. Dla nas to sygnał, że dzieje się coś złego. Zapewne nie ma jednej przyczyny tej sytuacji, bo z jednej strony jest to pokłosie zaniedbanej w czasie pandemii profilaktyki zdrowotnej, z drugiej zaś problemów z dostępem do lekarza i specjalistycznych badań. Na to nakładają się inne problemy, jak zła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12843

Wydanie: 12843

Spis treści
Zamów abonament