Transgraniczne rabaty pośrednie bez wpływu na VAT
Rabaty pośrednie polegają najczęściej na udzielaniu bonusów pieniężnych uzależnionych od wysokości obrotów. W takiej sytuacji premia pieniężna nie jest udzielana przez bezpośredniego dostawcę, lecz przez podmiot trzeci. Przy stosowaniu tego mechanizmu pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące rozliczania VAT.
W przepisach dyrektywy VAT oraz w polskiej ustawie o VAT nie zdefiniowano pojęcia „rabatu pośredniego” ani nie wskazano bezpośrednio skutków jego przyznania na rozliczenia z tytułu VAT.
Na gruncie praktyki interpretacyjnej organów podatkowych, polskiego orzecznictwa oraz wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pojęcie to przyporządkowano do mechanizmu udzielenia rabatu cenowego kolejnemu odbiorcy w łańcuchu dystrybucji towaru.
Mechanizm udzielenia rabatu pośredniego najczęściej oparty jest na przyznaniu na rzecz podmiotu uczestniczącego w łańcuchu transakcji, premii pieniężnej w przypadku spełnienia określonych warunków. Tak wykreowany rabat nie występuje jednak pomiędzy bezpośrednimi kontrahentami, lecz pomiędzy podmiotami nie posiadającymi ze sobą relacji na linii sprzedawca – nabywca.
Skutki podatkowe
Skutki podatkowe związane z udzieleniem rabatu pośredniego odnosi się do identyfikowania zdarzenia w postaci obniżki ceny wpływającej na korygowanie podstawy opodatkowania wraz z VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta