Rezerwy na zaległe urlopy
Jednym z aspektów rzetelnie sporządzonego sprawozdania jest wycena oraz ujęcie rezerw w tym również rezerwy urlopowej. Nie dotyczy ono spółek korzystających z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości.
Koniec roku obrotowego jest to data zgodnie z którą spółki kontynuujące działalność zobligowane są do sporządzenia sprawozdań finansowych. Okres następujący po tym dniu jest czasem wytężonej pracy służb księgowych, które poprzez wykonanie wielu czynności sporządzają w uzgodnionych terminach sprawozdanie finansowe.
Podstawy prawne
Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przysługuje coroczny płatny urlop wypoczynkowy, w zależności od stażu pracy w liczbie 20 bądź 26 dni. Zgodnie z zasadami rachunkowości urlop powinien być wykorzystany w roku, którego dotyczy (a więc do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego), z różnych przyczyn zdarza się jednak że pracownik tego urlopu nie wykorzystuje co prowadzi do sytuacji w których niewykorzystana liczba dni urlopu przenoszona jest na kolejny rok.
Sytuacja taka zmusza kierownika jednostki do analizy czy w danej sytuacji niezbędne jest utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy czy też nie (biorąc pod uwagę wiele kryteriów – jednym z nich może być istotność potencjalnej kwoty rezerwy). W momencie zidentyfikowania konieczności ujęcia danej kwoty rezerwy, służby księgowe winny prawidłowo ująć oszacowaną kwotę w księgach rachunkowych oraz zaprezentować w sprawozdaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta