Ogłoszenie upadłości wpływa na obowiązki księgowe
Czasami przedsiębiorcy, którzy popadli w tarapaty finansowe, nie mogą zamknąć firmy z powodu powstałych długów. Wtedy wyjściem staje się ogłoszenie upadłości.
Ciągle wzrastające koszty zużycia materiałów i energii, jak także wynagrodzeń czy różnorodnych podatków sprawiają, że mniejsze spółki borykają się z coraz większymi problemami z utrzymaniem działalności, nie pomagają temu sytuacje pokroju pandemii czy wojny na pobliskiej granicy które odciskają swoje piętno na portfelach niektórych przedsiębiorców. W takich sytuacjach część po prosu zamyka biznes, niektórzy jednak nie mogą sobie na to pozwolić z uwagi na powstałe długi, dla takich osób ostatnią ścieżką może zostać ogłoszenie upadłości.
Samą upadłość można ogłosić w sytuacjach wskazanych w rozdziale III ustawy Prawo upadłościowe:
∑ gdy dłużnik, który stał się niewypłacalny (art. 10);
∑ w przypadku śmierci właściciela przedsiębiorstwa, w którym ustanowiono zarząd sukcesyjny a zarządca sukcesyjny utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych (art. 11a).
Czym jest niewypłacalność? Jest to sytuacja, w której dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że taka sytuacja ma miejsce jeśli opóźnienie w wykonaniu tych zobowiązań przekracza 3 miesiące. Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku spółki, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące (dotyczy osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta