Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje z podmiotami powiązanymi nie zawsze są przeszkodą w wyborze estońskiego CIT

20 maja 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Magdalena Skrzypczak

Jednym z warunków wyboru ryczałtu od dochodów spółek jest osiąganie mniej niż 50 proc. przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi, w przypadku gdy nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Przyjęcie korzystnej definicji wartości dodanej nie wyłącza możliwości opodatkowania estońskim CIT.

Ryczałt od dochodów spółek, czyli tzw. estoński CIT został wprowadzony do polskiego systemu prawnego w 2021 r. Z przepisów o estońskim CIT może skorzystać określona grupa podatników. Ustawodawca wprowadził m.in. katalog przesłanek, które muszą być spełnione przez podatników, aby mogli oni skorzystać z opodatkowania estońskim CIT.

Dla kogo ryczałt

Jednym z warunków, jaki należy spełnić, aby móc skorzystać z opodatkowania estońskim CIT jest posiadanie mniej niż 50 proc. przychodów pasywnych. Jak bowiem wynika z przewodnika dotyczącego ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r., wprowadzone w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.

Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament