Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co dalej ze sprawami frankowymi

20 maja 2024 | Prawo co dnia | Marek Domagalski

Wyroki unieważniające okażą się bardziej toksyczne od kredytów, których dotyczą. Wady umów kredytowych dają się opisać matematyką finansową i podobnie dają się naprawiać – ocenia Henryk Walczewski, sędzia sądu frankowego.

Minęło już trochę czasu od uchwały frankowej Izby Cywilnej SN, czy przyczyni się ona do rozwiązania sporów frankowych ?

Problem frankowiczów ma genezę we frustracji kredytobiorców, że ich raty rosną, a z powodu agresywnej propagandy „nadpłaty” mają oni pretensje, że muszą jeszcze spłacać swoje kredyty. Zatem chodzi o to, w jaki sposób mają być prawidłowo rozliczone i spłacane kredyty waloryzowane lub indeksowane do walut obcych. Uchwała w żaden sposób nie odnosi się do materialnej podstawy tego sporu, a dotyczy kwestii wtórnych, jak odsetki lub przedawnienie już skonkretyzowanych roszczeń. W gruncie rzeczy prawnicy zajęci są wnoszeniem pozwów albo prowadzeniem sporów, a jako osoby zadłużone mogą być osobiście zainteresowani ich wynikiem. Dlatego materialną podstawę kryzysu frankowego powinni wyjaśnić ekonomiści, ale tego nie robią, co wskazuje na nieudolność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament