W wielu regionach nadal nie doszło do wyboru władz
Mimo że od końca kampanii samorządowej minął już ponad miesiąc, to w wielu ważnych miejscach wciąż trwa polityczne przeciąganie liny. Z różnych przyczyn.
Atmosfera wzajemnych oskarżeń, napięcia i rozliczenia wewnętrzne – to klimat po kampanii samorządowej w wielu sejmikach. Sprawa ma po części charakter wewnętrzny – zarówno, gdy chodzi o koalicję rządzącą, jak i PiS. Gdzie w Polsce nadal panuje niepewność co do wyboru władz? I jak spory mogą się rozstrzygnąć? Jak się okazuje, sytuacja dotyczy kilku kluczowych regionów – takich jak Dolny Śląsk czy nawet Mazowsze.
Niepewność na Dolnym Śląsku
Bardzo złożona sytuacja panuje na Dolnym Śląsku. Po wyborach samorządowych 7 kwietnia sytuacja wydawała się jasna. PiS razem z Bezpartyjnymi Samorządowcami miało stracić władzę, którą sprawowało w regionie od 2018 r. 19 mandatów (łącznie) partii tworzących rząd (KO, Trzecia Droga, Lewica) wydawało się gwarancją przejęcia władzy, sejmik bowiem liczy 36 radnych. KO rekomendowała, by marszałkiem został szef lokalnych struktur partii, poseł Michał Jaros.
Jednak szybko okazało się, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Do sejmiku swoich trzech radnych wprowadzili też Bezpartyjni Samorządowcy. Arytmetycznie sprawiło to, że w sejmiku stała się możliwa inna koalicja niż ta, którą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta