Energetyka jądrowa w centrum uwagi
Temat energetyki jądrowej był bardzo mocno obecny podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. O strategicznym znaczeniu atomu dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju najlepiej świadczy fakt, że został mu poświęcony osobny blok tematyczny z udziałem kluczowych reprezentantów rządu, strony biznesowej, jak i rynkowych regulatorów.
Kierunki rozwoju szeroko pojętego sektora energetycznego w Polsce wyznacza rządowa Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040). Strategia ta opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza.
Kluczową rolę w transformacji polskiej energetyki i zmianie miksu w stronę źródeł zeroemisyjnych, obok odnawialnych źródeł energii, ma odgrywać energia jądrowa. Obecnie PEP2040 zakłada, że w 2043 r. udział energii atomowej ma sięgać w miksie energetycznym 24 proc.
Plan działań
O realizacji ambitnego planu budowy energetyki jądrowej w Polsce dyskutowano w Katowicach podczas obszernego i zróżnicowanego bloku rozmów i debat. „Rozmowy o polskim atomie” zainaugurował Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który przedstawił najważniejsze wyzwania, jak i szanse, które energetyka jądrowa przed Polską otwiera, zarysowując przy tym szeroki kontekst zbliżający Polskę do atomu.
Pełnomocnik rządu już pierwszego dnia kongresu przypomniał, że istnieje porozumienie między rządami USA i Polski mówiące o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta