Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energetyka jądrowa w centrum uwagi

20 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Debata w ramach bloku „Rozmowy o polskim atomie”. Od lewej: Jan Chadam, prokurent w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe, Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska, i Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska
autor zdjęcia: Maciek Zygmunt
źródło: Rzeczpospolita
Debata w ramach bloku „Rozmowy o polskim atomie”. Od lewej: Jan Chadam, prokurent w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe, Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska, i Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska

Temat energetyki jądrowej był bardzo mocno obecny podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. O strategicznym znaczeniu atomu dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju najlepiej świadczy fakt, że został mu poświęcony osobny blok tematyczny z udziałem kluczowych reprezentantów rządu, strony biznesowej, jak i rynkowych regulatorów.

Kierunki rozwoju szeroko pojętego sektora energetycznego w Polsce wyznacza rządowa Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040). Strategia ta opiera się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza.

Kluczową rolę w transformacji polskiej energetyki i zmianie miksu w stronę źródeł zeroemisyjnych, obok odnawialnych źródeł energii, ma odgrywać energia jądrowa. Obecnie PEP2040 zakłada, że w 2043 r. udział energii atomowej ma sięgać w miksie energetycznym 24 proc.

Plan działań

O realizacji ambitnego planu budowy energetyki jądrowej w Polsce dyskutowano w Katowicach podczas obszernego i zróżnicowanego bloku rozmów i debat. „Rozmowy o polskim atomie” zainaugurował Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który przedstawił najważniejsze wyzwania, jak i szanse, które energetyka jądrowa przed Polską otwiera, zarysowując przy tym szeroki kontekst zbliżający Polskę do atomu.

Pełnomocnik rządu już pierwszego dnia kongresu przypomniał, że istnieje porozumienie między rządami USA i Polski mówiące o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament