Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokal usługowy może wyjątkowo stanowić ZCP

20 maja 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Piotr Jurczak

Skoro lokal wraz z ciążącymi na nim zobowiązaniami i należnościami będzie wyodrębniony organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie, a nabywca będzie kontynuował prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą (najem), to transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2024 r. (0113-KDIPT1-3.4012.710.2023.3.MK).

Spółka z o.o. będąca czynnym podatnikiem VAT (dalej: wnioskodawca) planuje zbyć lokal usługowy (dalej: lokal), który obecnie jest przedmiotem wynajmu. Wnioskodawca osiąga zdecydowaną większość (ok. 95 proc.) swoich przychodów z tytułu wynajmu lokalu. Pozostałe przychody osiąga z działalności niezwiązanej z lokalem. Wnioskodawca we wniosku o interpretację wskazał na trzy obszary wyodrębnienia lokalu w istniejącym przedsiębiorstwie. W skład zbywanego przedsiębiorstwa mają wchodzić (oprócz lokalu) przede wszystkim prawa i obowiązki z umów o zarządzanie lokalem, a także wierzytelności oraz zobowiązania powstałe wskutek działalności lokalu (wyodrębnienie organizacyjne). Ponadto na podstawie ewidencji księgowej lokalowi można przyporządkować przychody i koszty prowadzonej działalności (wyodrębnienie finansowe). Opierając się wyłącznie na składnikach majątku podlegających przeniesieniu w ramach przedsiębiorstwa, będzie możliwe samodzielne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament