Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukasz pracy? To lepiej przygotuj się na dłuższą rekrutację

20 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak

Firmy dużo dokładniej, a często też dłużej oceniają kandydatów niż podczas odbicia po pandemii w 2021/2022 r.

Dla osób, którzy zmieniły pracę w czasach gorączki rekrutacyjnej z przełomu lat 2021 i 2022, a teraz ponownie próbują to zrobić, zmiana może być szokująca. Szczególnie w przypadku specjalistów IT, na czele z programistami, którzy jeszcze przed dwoma laty opędzali się od rekruterów.

– Minęły już czasy boomu rekrutacyjnego po pandemii, kiedy o wykwalifikowanych pracowników bardzo mocno konkurowano, a co za tym idzie rekrutowano bardzo szybko, starając się pozyskać ich jak najwięcej – podkreśla Paweł Godlewski, kierujący zespołem Legal & Business Advisory w firmie rekrutacyjnej HRK. Widoczny w latach 2023 i 2024 spadek liczby rekrutacji spowodował, że kandydaci sami chętniej i częściej aplikują na ogłoszenia o pracę.

Ostrożni pracodawcy

Z kolei pracodawcy, mając większy wybór kandydatów, mogą sobie pozwolić na ich bardziej szczegółowe prześwietlanie i sprawdzanie. Tak naprawdę są do tego zmuszeni, bo wobec silnej presji na koszty, firmy nie chcą ryzykować rekrutacyjnych błędów i pochopnego zatrudnienia kogoś, kto się nie sprawdzi albo szybko odejdzie. Zdaniem Godlewskiego ten trend widać szczególnie w branży IT, ale też w doradztwie, usługach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament