Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesunięcia na rynku pracy to nie kryzys

20 maja 2024 | Prognozy gospodarcze: | Grzegorz Siemiończyk

Zwolnienia pracowników w przemyśle i części sektora usługowego to przejaw dostosowywania się gospodarki do nowych realiów demograficznych.

Od kilku miesięcy media informują o masowych zwolnieniach w firmach, w tym wielu zagranicznych, które postanowiły się wycofać z Polski albo ograniczyć tu skalę działalności. Najgłośniejsze przypadki to zamknięcie szwalni Levi’sa w Płocku, znaczące ograniczenie zatrudnienia przez LM Wind Power w Goleniowie czy grupowe zwolnienia w Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Źródłem tych decyzji ma być przede wszystkim szybki wzrost kosztów pracy. Wprawdzie w poprzednich dwóch latach wynagrodzenia rosły nawet nieco szybciej niż w br., ale towarzyszyła temu wysoka inflacja. W rezultacie przychody firm rosły szybciej niż koszty pracy, a udział tych ostatnich w kosztach ogółem malał. W 2024 r., za sprawą wyraźnego spadku inflacji, wzrost płac stał się dla przedsiębiorstw bardziej dotkliwy. Czy sytuacja jest tak trudna, że należy się spodziewać istotnego spadku zatrudnienia w Polsce i wzrostu stopy bezrobocia?

Czas na robotyzację

Dane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament