Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosną dotacje do elektrycznych aut

20 maja 2024 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak

Zaplanowane przez rząd ponad 1,5 mld zł na dopłaty do zakupu używanych elektryków wręcz przebiło oczekiwania rynku.

Wyjątkowo mizerny – na tle innych krajów Unii Europejskiej – udział samochodów elektrycznych w polskim rynku nowych aut rząd chce powiększyć atrakcyjniejszym programem wsparcia dla kupujących elektryki. Wyższe dopłaty, bardziej urealniona wartość pojazdów, którymi zostałyby objęte, wreszcie rządowe dotacje do zakupu samochodów elektrycznych z drugiej ręki, mają przyspieszyć powolne tempo elektryfikacji krajowego rynku.

A powinniśmy się z tym mocno spieszyć. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA w 2023 r. udział aut w pełni bateryjnych rejestrowanych po raz pierwszy na terenie UE sięgnął 14,6 proc. W Polsce to wciąż margines rynku nieprzekraczający 4 proc. – Pod względem udziału samochodów całkowicie elektrycznych nasz rynek znajduje się dziś na podobnym poziomie rozwoju jak rynki zachodnie w ubiegłej dekadzie – mówi Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM).

Dopłata za podatek

Nowy program dopłat będzie powiązany z udostępnieniem Polsce unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. – Nie będzie podatku od samochodów spalinowych, w ramach rewizji KPO utworzony zostanie nowy instrument finansowy dotyczący pomocy w nabyciu pojazdów zeroemisyjnych przez osoby fizyczne – zapowiedział rząd w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament