Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska Strefa Inwestycji – następca specjalnych stref ekonomicznych

20 maja 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Kamil Książek

PSI to program, który w swym założeniu ma doprowadzić do szybszego rozwoju gospodarczego i prowadzenia nowych inwestycji na terenie całego kraju. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku SSE, wsparcie w ramach tego programu polega na zastosowaniu zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców realizujących określone inwestycje.

Polska Strefa Inwestycji ma doprowadzić do powstania inwestycji na terenie całego kraju, jednak różnicuje on poszczególne regiony Polski i można gołym okiem zauważyć, że w ramach PSI najbardziej promowane są tereny mniej rozwinięte. Program ten stanowi bowiem pomoc regionalną, która w swym założeniu ma sprzyjać równomiernemu rozwojowi gospodarczemu kraju, dając większe szanse obszarom dotychczas pomijanym przez inwestorów.

Ogólna charakterystyka

Program PSI uregulowany został w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (dalej: ustawa o wspieraniu nowych inwestycji) oraz w rozporządzeniach wykonawczych do niej. Ratio legis, jakie przyświecało ustawodawcy przy wprowadzeniu w życie tego programu, było m.in. pobudzenie rozwoju przemysłu na najbardziej wykluczonych obszarach gospodarczych i stworzenie tym samym nowych miejsc pracy poprzez zastosowanie zwolnień w podatku dochodowym dla przedsiębiorców decydujących się na inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Program ten działa na podobnych zasadach co specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) i ma na celu ich stopniowe zastąpienie, gdyż działalność stref zakończy się wraz z upływem 2026 roku. Obecnie przedsiębiorcy nie mają już możliwości uzyskania nowych zezwoleń uprawniających do prowadzenia działalności gospodarczej na terenach SSE.

Podobnie jak miało to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12877

Wydanie: 12877

Spis treści
Zamów abonament