Czy fundacja rodzinna wymaga przekształcenia biznesu fundatora?
Zakres działalności, jaką może podejmować fundacja rodzinna jest znacznie ograniczony. Jak zatem wnieść do niej firmę, która w PKD ma wpisany inny rodzaj działalności niż dozwolony dla fundacji? Są sposoby, by rozwiązać ten problem.
Fundacja rodzinna jako swego rodzaju wehikuł inwestycyjny mający na celu gromadzenie mienia, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz beneficjentów wymusza często podjęcie działań reorganizacyjnych w ramach przedsiębiorstwa fundatora. Działania te w zależności od formy prowadzonego biznesu oraz stopnia skomplikowania struktury mogą być mniej lub bardziej złożone. Konieczność ich podjęcia wynika między innymi z celu fundacji rodzinnej jakim jest zabezpieczenie majątku rodzinnego, w skład którego wchodzić może właśnie przedsiębiorstwo.
Powołanie fundacji rodzinnej
Celem wniesienia biznesu do fundacji rodzinnej są przede wszystkim sukcesja międzypokoleniowa. Wniesienie firmy do fundacji rodzinnej zabezpiecza ją na wypadek śmierci jej właściciela. Biznes prowadzony w ramach fundacji rodzinnej nie podlega dziedziczeniu w razie śmierci nestora rodu, będącego jednocześnie właścicielem firmy czy udziałów w spółce. Zabezpiecza to również przed ewentualnym konfliktem spadkobierców, których wizje prowadzenia firmy czy też stopień zaangażowania w jej bieżącą działalność i rozwój mogą się znacznie od siebie różnić. W momencie, gdy biznes przeniesiony jest do fundacji problem ten znika, bowiem to fundacja rodzinna, a więc podmiot bezudziałowy i niepodlegający dziedziczeniu decyduje o losach firmy. Poza oczywistą zaletą wniesienia przedsiębiorstwa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta