Pozytywna decyzja to początek. Jak zmniejszyć ryzyko zwrotu dotacji?
Wybranie projektu do dofinansowania i zawarcie umowy z beneficjentem funduszy unijnych nie jest gwarancją sukcesu. Umowa o dofinansowanie może zostać rozwiązana, a otrzymane środki wraz z odsetkami trzeba będzie zwrócić.
Wnioskodawcy oczekują na wyniki oceny naborów wniosków o granty cieszących się największym zainteresowaniem – ścieżki SMART w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG). Przewidywany termin ogłoszenia wyników to najprawdopodobniej czerwiec dla dużych przedsiębiorców oraz wrzesień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku, gdy projekt znajdzie się na długo wyczekiwanej liście rankingowej jako wybrany do dofinansowania, konieczne jest spełnienie wielu warunków, aby realnie otrzymać przyznane wsparcie.
Nieprawdziwe oświadczenia finansowe
Ostatnio niepokój wśród beneficjentów i wnioskodawców budziły komunikaty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zgodnie z którymi wypowiedziano 38 umów na ponad 195 mln zł zawartych w 2023 roku w ramach konkursu „Szybka Ścieżka – innowacje cyfrowe” z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Podstawą wypowiedzenia było złożenie nieprawdziwych oświadczeń finansowych podczas zawierania umowy. Zgodnie z doniesieniami prasowymi, minister nauki i szkolnictwa wyższego zamierza ponownie poddać indywidualnej analizie wypowiedziane umowy, co daje nadzieję, że niektórym firmom uda się zachować przyznane wsparcie.
Sytuacja ta uświadamia jednak, jak ważne są dalsze etapy związane z realizacją projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta