Jakie warunki musi spełnić użytkownik wieczysty nieruchomości niemieszkalnej, by stał się właścicielem?
Użytkownicy wieczyści mogą żądać wykupu nieruchomości, jeśli jest ona zabudowana. Przy ustalaniu, czy spełniony jest ten warunek, można odwołać się do faktu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, zgłoszenia zakończenia określonych robót lub danych z rejestru gruntów lub budynków.
W artykule, opublikowanym 17 maja 2024 r., omówiłem pierwszą z przesłanek wykupu nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste na nowych zasadach, tj. wykonanie przez użytkownika wieczystego jego zobowiązania. Tym razem analizie poddane zostaną pozostałe warunki, których spełnienie jest konieczne dla skorzystania z nowych przepisów.
Jakie warunki musi spełnić nieruchomość?
Oprócz wykonania przez użytkownika wieczystego jego zobowiązania określonego umową o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste, do wykupu nieruchomości na nowych zasadach, powinna ona dodatkowo spełniać następujące warunki:
1) zostać oddana w użytkowanie wieczyste przed 1 stycznia 1998 r.,
2) nie być położona na terenie portów i przystani morskich,
4) nie być wykorzystywana na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego,
5) być zabudowana.
Moment powstania prawa
Wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego na mocy nowych przepisów może nastąpić, jeżeli prawo to powstało przed końcem 1997 r. Jest to warunek o dużym znaczeniu praktycznym. Przekreśla on bowiem możliwość skorzystania z ustawy względem wielu nieruchomości. Początek roku 1998 został w tym kontekście wskazany jako cezura czasowa, kiedy to weszła w życie obecna ustawa o gospodarce nieruchomościami, a użytkowanie wieczyste przestało być jedyną dostępną formą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta