Obrót produktami leczniczymi OTC poza aptekami – obowiązki sprzedawców
Rok 2023 był kolejnym rokiem ze wzrostem ilości kontroli sprzedaży produktów leczniczych sprzedawanych bez recepty (OTC) w placówkach pozaaptecznych. Co sprawdzają organy nadzoru? O czym sklepy dystrybuujące leki muszą pamiętać?
Dopuszczalność obrotu produktami leczniczymi sprzedawanymi bez recepty (OTC) przez podmioty inne niż apteki bywa kwestionowana. Podnosi się, że tylko apteki gwarantują prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych, należytą kontrolę i zabezpieczenie ich przed dostępem dzieci. To apteki mają być też źródłem wiarygodnych informacji dotyczących stosowania produktów leczniczych. Czy oznacza to jednak, że inne podmioty, w których sprzedaż produktów leczniczych OTC jest przecież dopuszczona nie mogą spełniać wymogów związanych z ich obrotem?
1. Jakie podmioty mogą sprzedawać produkty lecznicze OTC?
Poza aptekami, produkty lecznicze OTC mogą sprzedawać tzw. POP-y czyli punkty obsługi pozzaaptecznej. Do tej kategorii należą: sklepy zielarsko-medyczne, sklepy specjalistyczne zaopatrzenia medycznego, jak również sklepy ogólnodostępne, takie np. jak supermarkety i stacje benzynowe.
2. Jak przechowywać produkty lecznicze OTC?
Podczas ewentualnej inspekcji znaczenie ma nie tylko to, czy produkty lecznicze OTC znajdują się w pomieszczeniu monitorowanym za pomocą urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności, ale i to, czy taki pomiar jest stały i rzeczywiście realizowany. Kontrolowane jest także to, czy leki nie są wystawione są na działanie promieni słonecznych. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania produktów leczniczych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta