Nowe wyjście na balkon bez zgody to samowolka
Poszerzenie drzwi balkonowych w mieszkaniu w bloku wymaga pozwolenia na budowę. A jeśli go nie było, do zalegalizowania takiej samowoli budowlanej konieczna jest wyraźna zgoda wspólnoty mieszkaniowej w formie uchwały.
Każdy chce, żeby mieszkało mu się wygodnie i komfortowo. Ale nie każde „ulepszenie” wprowadzane w mieszkaniu można wykonać bez formalności. A ich niedopełnienie to prosty przepis na kłopoty i dodatkowe wydatki. Przekonała się o tym właścicielka mieszkania w bloku, która przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach (WSA) spór z nadzorem budowlanym.
Kobieta trafiła na celownik nadzoru, gdy ten zainteresował się przebudową południowej elewacji bloku, w którym mieszkała. W trakcie kontroli okazało się, że w jej mieszkaniu wykonano roboty budowlane obejmujące poszerzenie o ok. 1 metr otworu drzwi balkonowych. W nowym oknie zamontowano przesuwne drzwi balkonowe wraz z kasetą rolety zewnętrznej.
Oględziny wykazały, że w trakcie prac nie doszło do jednoczesnego naruszenia istniejącej konstrukcji ściany zewnętrznej. Niemniej nadzór budowlany uznał, że przebudowa przegrody zewnętrznej – ściany elewacji południowej budynku – wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Od 11 września 2017 r. przebudowa ta nie była bowiem już objęta wyłączeniem z art. 29 ust. 2 pkt 1aa)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta