Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres trwałości projektu finansowanego ze środków unijnych

24 maja 2024 | Biznes | Żaneta Urbaniak

Sam fakt przeniesienia elementu infrastruktury nie przesądza o tym, że doszło do naruszenia zasady trwałości projektu. Badaniu trzeba poddać inne okoliczności, w szczególności czy zmiana ta prowadzi do uzyskania nienależnej korzyści po stronie podmiotu publicznego lub prywatnego.adwokat, starszy prawnik w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Obowiązki beneficjenta w projektach, które były finansowane m.in. w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (EFSI) nie kończą się wraz ze zrealizowaniem zakresu rzeczowego projektu, który został wskazany w momencie ubiegania się o te środki. Podstawowym założeniem EFSI jest wywieranie na gospodarki państw członkowskich trwałych i pozytywnych efektów.

Przesłanki zachowania trwałości projektu

Sama realizacja projektu wnosi do gospodarki wartość dodaną, która polega na pozyskaniu nowych elementów infrastruktury, jednak celami są trwały, zrównoważony wzrost zatrudnienia i zwiększenie konkurencyjności danego regionu. Sposobem na realizacje tych celów jest zobowiązanie beneficjantów środków pochodzących z EFSI do zachowania trwałości projektu. Obowiązek ten wynika z art. 71 ust. 1 rozporządzenia 1303/2013 z 17 grudnia 2013 r. Obejmuje on beneficjentów, którzy pozyskali środki na realizację projektów, które obejmują swoim zakresem inwestycje w infrastrukturę lub inwestycje produkcyjne.

Przez trwałość projektu rozumie się konieczność utrzymania inwestycji przez okres trzech lub pięciu lat liczonych, co do zasady, od daty płatności końcowej. Okres ten jest uzależniony od statusu danego beneficjenta – MŚP lub duży przedsiębiorca.

W okresie trwałości projektu nie może dojść do:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12881

Wydanie: 12881

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament