Nowe obowiązki w cyberbezpieczeństwie – ryzyko nadregulacji
W obliczu rosnących zagrożeń w przestrzeni cyfrowej Polska podejmuje kroki w celu wzmocnienia swojego systemu cyberbezpieczeństwa. Opublikowany pod koniec kwietnia projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC)1) jest odpowiedzią na wymóg wdrożenia NIS22), stanowiącej europejski fundament dla zwiększenia odporności infrastruktury krytycznej i poprawy ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa.
Podejmowane działania zmierzają nie tylko do zabezpieczenia przedsiębiorstw przed cyberatakami, ale również zapewnienia bezpieczeństwa danych obywateli i instytucji państwowych. Nowe regulacje są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym, lecz niosą ze sobą wyzwania finansowe i organizacyjne dla biznesu. Z tego względu istotne jest, aby w pracach nad regulacją uwzględniono nie tylko potrzeby bezpieczeństwa, ale również wpływ na gospodarkę i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Już na etapie procesu legislacyjnego należy zważyć potrzebę ochrony z interesami gospodarczymi, zapewniając, że nowe przepisy będą zarówno skuteczne, jak i proporcjonalne do zagrożeń, które mają zwalczać, i rozmiaru podmiotów, które mają je wdrożyć.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta