Rola wynajmującego w umowie najmu komercyjnego – przezorność czy dominacja?
W umowach najmu komercyjnego nieruchomości wiele kwestii ustala się na zasadzie swobody umów, wyłączając domyślne zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego regulujących najem. W większości przypadków to jednak wynajmujący zachowują wiodącą pozycję w negocjacjach.
W ostatnich latach na rynku nieruchomości komercyjnych obserwujemy sporą dynamikę relacji wynajmujący-najemca. Różni się ona w zależności od:
∑ sektora – biura, magazyny, obiekty handlowe, produkcyjne, hotele czy inne klasy aktywów);
∑ okoliczności społeczno-gospodarczych – zamknięcie galerii handlowych podczas lockdown’ów, stymulacja logistyki w okresie pandemii COVID-19, kłopoty z dostępnością materiałów i siły roboczej po eskalacji agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i ogólny wzrost kosztów finansowania wywołany kryzysem gospodarczym, czy obecna luka podażowa w sektorze biurowym.
Niemal w każdym wypadku wynajmujący niezmiennie zachowują jednak wiodącą pozycję w negocjacjach. Ewoluują także standardy rynkowe, co prowadzi do stopniowego wydłużania się wzorów umownych. Zgodnie z prawniczym powiedzeniem „umowy pisane są na złe czasy”. Mają więc one antycypować wszelkie zdarzenia, jakie mogą wydarzyć się w okresie najmu, czyli co najmniej kilka lat w przyszłość.
Wobec tego, w trakcie negocjacji, najemcom zdarza się zwracać uwagę na zachwianie równości stron. Niekiedy prowadzi to do impasu w ramach transakcji. Czy zatem ostrożnościowe podejście wynajmujących i gorliwość w dążeniu do zabezpieczenia własnego interesu znajduje uzasadnienie w realiach rynku najmów komercyjnych?
Istota umowy najmu
Istota umowy najmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta