Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krytykujesz wojnę? Do „psychuszki”

24 maja 2024 | Świat | Rusłan Szoszyn

Stosowana za cara i w czasach komunistycznych psychiatria represyjna przetrwała w Rosji do dziś. Wielu przeciwników dyktatury Władimira Putina jest skazywanych na „leczenie” w szpitalach psychiatrycznych.

„Mętne i mroczne istnienie, pozbawione siły i energii, które ożywiała jedynie przestępczość […] Żyjemy teraźniejszością, w jej ciasnych granicach, bez przeszłości i przyszłości, w takim martwym zastoju” – pisał o sytuacji Rosji w pierwszej połowie XIX wieku Piotr Czaadajew, rosyjski filozof i publicysta. Opowiadał się za zbliżeniem Rosji z Zachodem i otwarciem drzwi państwa rosyjskiego dla Kościoła katolickiego. Przez cara Mikołaja I Czaadajew został uznany za „pozbawionego umysłu”. Filozofa poddano psychiatrii represyjnej, do końca życia był stygmatyzowany i uznawany za chorego psychicznie.

Po rewolucji bolszewickiej sowiecka Rosja znacznie częściej zaczęła sięgać po represyjną medycynę, zamykając w zakładach psychiatrycznych krytyków komunizmu, takich jak Natalia Gorbaniewska, Wałeria Nowodworska, Leonid Pluszcz i wielu innych przeciwników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12881

Wydanie: 12881

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament