Firma ze stratą niekoniecznie zapłaci podatek minimalny
Pomimo obowiązywania przepisów o podatku minimalnym nie każdy stratny biznes podatnika CIT będzie powodować konieczność zapłaty tej daniny.
Minimalny podatek dochodowy – w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania, nałożony na podmioty, które nie wykazują dochodu, bądź wykazują niewielki dochód – jest wynikiem zmian w przepisach ustawy o CIT wprowadzonych tzw. Polskim Ładem. Jednak dopiero począwszy od rozliczenia za 2024 r. niektóre firmy po raz pierwszy mogą być zobowiązane do jego zapłaty.
To, czy dany przedsiębiorca podlega podatkowi minimalnemu, zależy nie tylko od wystąpienia u niego pewnej kategorii kosztów, które nie są uwzględniane przy obliczaniu straty lub udziału dochodów w przychodach, ale również od tego, czy dana firma zalicza się do grupy podatników wprost wyłączonych spod tego podatku.
Możliwe jest też przyjęcie przez podatnika korzystniejszej metody ustalania podstawy opodatkowania.
Wyjaśnijmy zatem kogo dotyczy ta danina i na jakich zasadach jest rozliczana.
Adresaci podatku minimalnego
Zamysłem ustawodawcy było takie skonstruowanie podatku minimalnego, aby obejmował jak najszerszy krąg podmiotów. Zgodnie z art. 24ca ustawy o CIT dotyczy on:
1)
7
podatników posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
2)
7
podatkowych grup kapitałowych,
3)
7
podatników, którzy prowadzą działalność w ramach położonego na terytorium RP...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta