Branża widzi światełko w tunelu
Spółki liczą przede wszystkim na odpowiednie zmiany prawne, wzrost wsparcia finansowego inwestycji oraz szeroką promocję ekologicznych rozwiązań.
W ostatnich tygodniach problem odpadów znowu jest w centrum zainteresowania. Wszystko za sprawą kolejnych pożarów wysypisk śmieci, zwłaszcza nielegalnych. Tymczasem ponad rok temu Najwyższa Izba Kontroli w specjalnym raporcie wprost stwierdziła, że system gospodarki odpadami poużytkowymi, opakowaniowymi, komunalnymi i transgraniczne przemieszczanie odpadów nie funkcjonują u nas prawidłowo.
Przede wszystkim nie stworzono w Polsce niezbędnych warunków do monitorowania rynku odpadów i właściwego nimi zarządzania. „Jednocześnie podmioty gospodarujące odpadami nieprawidłowo je klasyfikowały, prowadziły ewidencję i sprawozdawczość o odpadach niezgodnie ze stanem faktycznym, a organy administracji publicznej nierzetelnie weryfikowały sprawozdania przekazywane im przez te podmioty – nie dysponowały więc rzetelnymi informacjami o stanie faktycznym” – oceniła NIK.
Inne zarzuty dotyczą niezgodnego z przepisami magazynowania i przetwarzania odpadów. Mało tego, w branży mocno zadomowiła się szara strefa oraz nie implementowano wspólnotowych regulacji, co naraża Polskę na kary finansowe nakładane przez UE.
Recykling i odzysk
Wiele uwag na temat rynku odpadów mają też giełdowe firmy na nim działające. Według Mo-Bruku, aby poprawić sytuację, konieczna jest intensyfikacja czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta