Rolnicy oczekują zmian
Producenci rolni wskazują na potrzebę modyfikacji polityki rolnej państwa tak, by odpowiadała aktualnym wyzwaniom, a także zmian strukturalnych, które pozwolą im na realne konkurowanie na globalnym rynku żywnościowym.
Jakie są kluczowe problemy polskiego rolnictwa? Jakie doświadczenia płyną z Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) i jakie zmiany dla tego sektora gospodarki w nim są pożądane? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty „Przyszłość polskiego rolnika i konsumenta. Jak poradzić sobie z Zielonym Ładem?”, która odbyła się w cyklu „Rzeczpospolitej” „Zielona energia – trendy i wyzwania”.
Artur Balazs, aktywny rolnik prowadzący duże gospodarstwo, przewodniczący kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a także były minister rolnictwa i rozwoju wsi, zarysował szeroki obraz problemów, z jakimi zmaga się polskie rolnictwo. Mówił o ostatnich protestach rolników przeciwko „polityce UE i destabilizacji rynku”, które doprowadziły do podpisania z rządem pakietu uzgodnień. – Jedne z najważniejszych zapisów dotyczą wprowadzania zasad EZŁ oraz konsultacji z rolnikami przy jego modyfikacji i wprowadzaniu – przypomniał Artur Balazs. Jak dodał, dotąd nie doszło do zapowiedzianych rozmów i powinno to nastąpić, zanim nadejdzie kolejna fala protestów.
EZŁ wskazuje na potrzebę zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Unii dzięki wspólnej polityce rolnej, podkreśla znaczenie różnorodności biologicznej, stawia także na strategię „od pola...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta