Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Samorządy chcą wiedzieć, kiedy wyrównane będą straty dochodów

27 maja 2024 | Życie Regionów | Aleksandra Fandrejewska
Samorządowcy uważają, że po to, by spełniały swoje funkcje bieżące i mogły inwestować, potrzebna jest samordzielność finansowa
autor zdjęcia: PAP/Paweł Jaskółka
źródło: Rzeczpospolita
Samorządowcy uważają, że po to, by spełniały swoje funkcje bieżące i mogły inwestować, potrzebna jest samordzielność finansowa

Samorządy mają coraz więcej pytań w sprawie nowej koncepcji ich dochodów, nad którą pracują wspónie z Ministerstwem Finansów.

Reforma finansów samorządów, bez względu na jak dobrych zasadach zostanie przeprowadzona, musi uwzględnić straty, jakie samorządy poniosły w ostatnich latach – uważają samorządowcy i, jak przypuszcza Zygmunt Frankiewicz, senator i prezes Związku Miast Polskich, nie będzie łatwo.

– Będziemy się z rządem znacząco różnili – mówi Frankiewicz, przypominając, że przez czas rządów PiS samorządy zostały zubożone. – To jest różnica w dochodach, które JST powinny mieć zgodnie z zasadami, które obowiązywały w 2015 r. Jednak miały przez zmiany podatkowe Polskiego Ładu i lukę oświatową o ok. 50 mld zł mniej – kwituje.

Jego zdaniem w czasie prac nad reformą finansów samorządów muszą zostać określone: czas i sposób doprowadzenia do samodzielności finansowej JST. – Nie jesteśmy naiwni, wiemy, jaki jest stan finansów państwa, i nie ma presji na to, by te zmiany, prowadzące do sytuacji, którą miały samorządy w 2015 roku, nastąpiły gwałtownie. Nie może być jednak tak, że zostaną przyjęte zasady, które zakonserwują zmieniony podział dochodów państwa na dochody państwa i samorządu – tłumaczy szef ZPM.

Podobnie uważa Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala i wiceprezes Unii Miasteczek Polskich. – Powinien...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12883

Wydanie: 12883

Spis treści
Zamów abonament