Facebook i TikTok nie śledzą ryzyka zakłóceń wyborów w UE
Sztuczna inteligencja jest szansą, jeśli zostanie wykorzystana we właściwy sposób. Ale jeśli nie będziemy bardzo ostrożni, niebezpieczeństwa mogą przeważyć – mówi Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Czy startuje pani w wyborach europejskich? Zostanie pani trzeci raz unijnym komisarzem?
Nie startuję w wyborach do europarlamentu. Natomiast czy będę trzeci raz komisarzem, tego nie wiem, ale moja partia nie jest w duńskim rządzie, więc szanse na trzecią kadencję są naprawdę niewielkie.
Mówiąc o wyborach, jak ocenia pani niebezpieczeństwo wpływu TikToka lub Facebooka na wybory do Parlamentu Europejskiego?
Cóż, ryzyko polega na tym, że te usługi są wykorzystywane przez innych graczy do wpływania na wybory. Prowadzimy dochodzenia zarówno w sprawie Mety, czyli właściciela Facebooka i Instagrama, jak i TikToka, ponieważ podejrzewamy, że nie ocenili należycie ryzyka wykorzystania ich serwisów do podważania procesu wyborów i nie spróbowali czegoś zrobić z tym ryzykiem, które znaleźli.
Komisja Europejska prowadzi dwa dochodzenia przeciwko Mecie dotyczące rynku reklam i braku jakiejkolwiek ochrony dzieci. Jak chcecie sobie z tym poradzić? Co chcecie sprawdzić w danych Facebooka?
Jeśli chodzi o usuwanie nielegalnych treści, podam przykład z mojego kraju, gdzie zdarzyły się kradzieże twarzy znanych dziennikarzy, osobowości telewizyjnych. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do tworzenia filmów, które promują bitcoina,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta