Czy można podsłuchiwać bez zgody sądu
Szef Agencji Bezpieczeńtwa Wewnętrznego został zobowiązany do zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Wyposażono go w szereg instrumentów prawnych.
Ustawa z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych wprowadziła wiele nowych rozwiązań prawnych m.in. służących realizacji zadań operacyjno-rozpoznawczych przez służby zaangażowane w działania antyterrorystyczne. Jednym z takich uprawnień jest możliwość samodzielnego zarządzania kontroli operacyjnej przez szefa ABW w stosunku do cudzoziemców.
„Niezwłocznie” nie oznacza natychmiast
Przepis ten może budzić wątpliwości, jaki jest zakres ingerencji państwa w obywatelskie prawo do ochrony prywatności. Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy antyterrorystycznej szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został zobowiązany do zapobiegania zdarzeniom o charakterze terrorystycznym.
W rozdziale 2 ustawy, zatytułowanym „Działania antyterrorystyczne zapobiegające zdarzeniom o charakterze terrorystycznym”, szefa ABW wyposażono w służące temu instrumenty prawne. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy szef ABW może zarządzić na okres nie dłuższy niż trzy miesiące wobec osoby niebędącej obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, jeśli istnieje obawa, że może prowadzić działalność terrorystyczną lub popełnić przestępstwo szpiegostwa, niejawne prowadzenie czynności polegających na:
1) uzyskiwaniu i utrwalaniu treści rozmów prowadzonych przy użyciu środków technicznych, w tym za pomocą sieci telekomunikacyjnych;
2) uzyskiwaniu i utrwalaniu obrazu lub dźwięku osób z pomieszczeń,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta